Caritas Polska jest organizacją obecną na terenie Syrii od 2013 roku. W październiku 2016 ruszył program Rodzina Rodzinie, a od stycznia 2018 roku prowadzony jest szereg kompleksowych programów pomocowych w Aleppo. W podsumowaniu tych 5 lat działalności został sporządzony raport dotyczący obecnej sytuacji na terenie tego kraju.
Raport Caritas Polska nt. sytuacji w Syrii
W ramach działalności Caritas Polska została nawiązana współpraca z zespołem Hope Center działającym przy Zgromadzeniu Sisters of Jesus and Mary w Aleppo. Jego pracownicy odpowiedzialni są za realizację i monitoring projektów Caritas Polska w Syrii, są naszymi partnerami i ekspertami w dziedzinie potrzeb i sytuacji na miejscu. To od nich otrzymujemy informacje z pierwszej ręki. Ponadto w raporcie zawarto dane statystyczne z najnowszych raportów Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej oraz z Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).
Rezultat chaosu trwającego od ponad 7 lat jest dramatyczny: W Syrii 13 milionów ludzi nadal potrzebuje pomocy humanitarnej, z czego 8 mln nadal nie ma do niej dostępu. 13 milionów niezmiennie od 2016 roku. 13 milionów czyli co siódmy mieszkaniec. 40% spośród nich to dzieci.
W samym Aleppo pomocy potrzebuje ponad 2 mln 200 tys. ludzi. I jest to druga za Damaszkiem prowincja pod względem liczby potrzebujących.
Syria w liczbach – raport Caritas Polska
35% populacji Syrii nie ma dostępu do wody pitnej, a 7,6 mln ludzi ma ograniczony dostęp lub nie ma w ogóle dostępu do systemów sanitarnych.
69% Syryjczyków żyje w skrajnym ubóstwie. Oznacza to, że zagrożone jest ich bezpieczeństwo, podstawowe prawa, godność, warunki zamieszkania lub nie mają dostępu do mediów – pojęcie „skrajnego ubóstwa” różni się w różnych krajach. Dla zobrazowania sytuacji – średnia międzynarodową Banku Światowego określa, że w skrajnym ubóstwie żyją osoby posiadające mniej niż 1,9$ / dzień. Potrzebujący są przez to narażeni na przyjmowanie negatywnych sposobów radzenia sobie z problemami – tzn. na obniżanie dziennego spożycia porcji żywieniowych i zapożyczanie się.
Przed wojną 25% gospodarstw przeznaczała ponad połowę swoich przychodów na żywność. W 2017 już 90% gospodarstw przeznacza ponad połowę swoich przychodów na żywność. Około 50% gospodarstw domowych redukuje racje żywnościowe każdego dnia, a w co trzecim gospodarstwie domowym dorośli redukują racje żywnościowe, aby przeznaczyć je dla dzieci.
57,7% ludzi w wieku produkcyjnym pozostaje bez pracy. Wśród młodych odsetek bezrobocia sięga 75%. Tymczasem przed wojną odsetek bezrobocia wynosił 6-8%…
Syria nadal potrzebuje pomocy
2,1 mln dzieci w wieku szkolnym nie chodzi do szkoły. Mówi się wręcz o straconym pokoleniu. W chaosie wojny przez wiele lat potrzeby dzieci były zaniedbywane, a szkoły nierzadko przekształcane w prowizoryczne obozy dla przesiedleńców wewnętrznych. Bieda sprzyja także niezdrowym dla dzieci zjawiskom – rezygnacji z edukacji na rzecz podjęcia pracy, wczesnych małżeństw oraz rekrutacji dzieci do bojówek i wysyłanie na linię frontu. W samym Aleppo całkowicie zniszczonych jest 267 szkół, częściowo 205 – w całej Syrii mówimy tutaj o 40% zniszczonej infrastruktury szkolnej.
Z Syrii uciekło już 5,5 mln ludzi. Częściej uciekają ludzie wykształceni i w wieku produkcyjnym, co dodatkowo osłabia możliwości kraju. Spośród nich 5,3 mln mieszka w krajach ościennych Syrii – najwięcej, 3 miliony w Turcji, ponad 1 mln w Libanie, ponad 600 000 w Jordanii. W samej Syrii z kolei mówimy o ponad 6 mln przesiedleńców wewnętrznych. Wielu z nich zmieniło miejsce zamieszkania już kilka razy. Podróżowanie po kraju sprzyja częstym konfiskatom dokumentów (niekontrolowane check pointy), co utrudnia potrzebującym dostęp do pomocy humanitarnej.
Pomimo zaangażowania Caritas Polska w niesienie pomocy, nadal nie jesteśmy w stanie zaspokoić potrzeb wszystkich potrzebujących zgłaszających się do kościołów i innych partnerów na miejscu w Aleppo.
Pobierz raport Caritas Polska tutaj.