Przed nami ostatni tydzień przygotowań do najważniejszych świąt w roku. Tegoroczna Wielkanoc w wielu polskich domach będzie wyglądała zupełnie inaczej niż w ubiegłym roku. Aktualna sytuacja związana z zagrożeniem epidemiologicznym, wywiera ogromny wpływ na życie mieszkańców całego świata, w tym również na rodziny syryjskie mieszkające na Bliskim Wschodzie.
W odpowiedzi na Państwa liczne zapytania dotyczące obecnych warunków życia rodzin w Aleppo, przedstawiamy poniżej najważniejsze informacje. Jak donoszą nasi lokalni partnerzy, sytuacja w Syrii jest bardzo trudna i nie zapowiada się na jej rychłą poprawę.
NAPIĘTE NASTROJE SPOŁECZNE
Syria zamknęła granice z krajami ościennymi: z Irakiem i Jordanią zamknięto granicę 8 marca. Z Libanem natomiast zamknięto w niedzielę 15 marca. W późniejszych dniach wprowadzono również ograniczenia w poruszaniu się, zamknięto szkoły oraz wezwano meczety i parafie do wprowadzenia ograniczeń w gromadzeniu się na modlitwach.
NIEPRZYGOTOWANA SŁUŻBA MEDYCZNA
Według danych z OCHA, 46% placówek medycznych w Syrii jest częściowo lub całkowicie zniszczonych. W związku z tym bardzo realne jest, iż w przypadku znacznego wzrostu zachorowań w Syrii, odsetek umieralności będzie o wiele wyższy, niż w innych krajach. Dużym wyzwaniem są też brakujące łóżka i respiratory w sprawnie funkcjonujących szpitalach. Na obszarze całej Syrii są tylko dwa laboratoria, gdzie można przeprowadzić testy na obecność koronawirusa. Oba zlokalizowane są w Damaszku, kilka godzin drogi od Aleppo i innych miast na północy kraju. Władze syryjskie dotychczas poinformowały o jedynie 5 przypadkach zachorowań, jednak z uwagi na brak szerokich możliwości przeprowadzania testów, wysoce prawdopodobne jest, iż chorych jest o wiele więcej.
NIEPEWNY LOS RODZIN
Dużą grupę beneficjentów Rodzina Rodzinie stanowią rodziny, w których są osoby starsze, a to właśnie one są w najbardziej zagrożonej grupie ryzyka. Razem z lokalnymi partnerami i wolontariuszami z tamtejszych parafii, podjęliśmy już działania w kierunku zmiany systemu dystrybucji. Dotychczas podczas dystrybucji gromadziło się mnóstwo beneficjentów i wolontariuszy w jednym miejscu, na małej przestrzeni. Podjęliśmy rozmowy z lokalnymi partnerami, aby wprowadzić szereg zmian – zaangażowanie wolontariuszy i harcerzy dostarczających środki osobom starszym do domów oraz robiący im zakupy, rozciągnięcie dystrybucji w czasie tak, aby beneficjenci nie pojawiali się w miejscu dystrybucji w tym samym czasie, użycie środków do dezynfekcji rąk tuż po przyjściu na dystrybucję oraz przed podpisaniem listy, użycie przez wolontariuszy rękawiczek i maseczek.
Jeśli zaś chodzi o Strefę Gazy, gdzie opiekujemy się setką rodzin, od kilkunastu lat objęta jest obostrzeniami w przepływie osób i dóbr. Paradoksalnie to dzięki tym ograniczeniom epidemia do tej pory nie rozprzestrzeniła się w Gazie. Osoby wjeżdżające są poddawane kwarantannie. Mieszkańcy zdają sobie jednak sprawę, jak niewydolny jest system opieki zdrowotnej – na 1000 mieszkańców przypada 1,3 łóżka szpitalnego (w ogóle, nie tylko oddziałów zakaźnych, dane z roku 2017, źródło: cia.gov). Dla porównania w Polsce w 2013 roku było 6,5 łóżka szpitalnego na 1000 mieszkańców.
Zwłaszcza w tym szczególnie trudnym czasie, widzimy jak bardzo funkcjonowanie programu Rodzina Rodzinie jest ważne dla naszych beneficjentów. Bez niego rodziny nie będą w stanie zakupić niezbędnych leków, żywności, środków higieny. Mogą stracić szansę na utrzymanie swoich bliskich, zapewnienie im godziwych warunków. Dlatego też mamy ogromną nadzieję na Państwa wytrwałość w tej konkretnej pomocy dla rodzin z Syrii i Strefy Gazy- tak abyśmy w czasie kryzysu nie musieli nikomu odmówić pomocy!
Prosimy o wsparcie konkretnych rodzin z Syrii lub Strefy Gazy za pośrednictwem strony Rodzina Rodzinie:
- odwiedź stronę programu i obejmij konkretną rodzinę patronatem na okres 12 miesięcy
- wyślij SMS o treści RODZINA na nr 72 052 (koszt 2,46 zł z VAT)