Stowarzyszenie Betlejem stanowi grupa ludzi skupionych wokół domu przy ul. Długiej 16 w Jaworznie. Wśród nich są m.in. bezdomni, ubodzy, ich przyjaciele i wolontariusze. Większość z nich zmagało się z trudnym doświadczeniem uzależnienia, bezdomności, rozbitego małżeństwa, utraty wolności i odrzucenia. Obecnie w domu, mieszczącym się w budynku dawnej szkoły podstawowej, mieszka 20 osób.
Najważniejsze plany stowarzyszenia na przyszłość dotyczą dalszych prac przy tworzeniu Betlejemskiego Ogrodu Biblijnego. rozbudowy i remontu Domu Gości w stylu Hundertwassera, gdzie powstaną kawiarnia i pokoje gościnne dla wolontariuszy, uczestników rekolekcji i kursów ( np. ceramiki, ikony). Wspólnota stara się utrzymywać z pracy własnych rąk i prowadzić otwarty dom. Mieszkańcy nie tylko otrzymują pomoc, ale służą innym m.in. przyjmując gości.
Między 12 kwietnia a 21 maja mieszkańcy domu Betlejem przeprowadzili akcję pt. „W 40 dni do Jerozolimy” by w tym czasie pokonać 3400 km, czyli tyle ile wynosi dystans z Polski do Ziemi Świętej. W projekcie wzięły udział osoby bezdomne, ubogie, niepełnosprawne oraz przyjaciele i sympatycy stowarzyszenia Betlejem. Dlaczego 40 dni? Tyle oddziela Niedzielę Zmartwychwstania od dnia Wniebowstąpienia. Tyle też wynosi historyczna kwarantanna (z łaciny quarantena, z włoskiego quaranta giorni czyli właśnie 40 dni). Każda z 17 osób przeszła dystans 5 km (sztafeta) natomiast grupa pielgrzymowała po … swoim ogrodzie – codziennie po ok. 85 km.
Inicjatywa zrodziła się z potrzeby serca oraz w związku z obecną sytuacją w Polsce dotyczącą zagrożenia epidemiologicznego. Uczestnicy szli w intencji zakończenia epidemii i w tych intencjach, które otrzymali drogą mailową, na facebooka lub messengera. Zarówno uczestnikom projektu, jak i samym mieszkańcom domu Betlejem przyświeca myśl by żyć chwilą obecną, tu i teraz, nie odkładać życia na czas po epidemii. Wykorzystać go jak najlepiej dla własnego pożytku, wzrostu miłości do naszych bliskich i oddalonych oraz odpowiedzieć na wezwanie Zmartwychwstałego.
Środki finansowe, jakie udało się zdobyć w ramach akcji, zostały przekazane na rzecz wsparcia programu Rodzina Rodzinie. Konkretnie udało się sfinansować dwa projekty mikroprzedsiębiorców – zakup maszyny do szycia oraz stworzenie punktu naprawy telefonów komórkowych.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie!