„Wspieranie przyszłości Syrii i regionu” to hasło tegorocznej IV. konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Brukseli, której współprzewodniczyła także Unia Europejska. Biorące w niej udział 30 czerwca 80 państw, organizacje międzynarodowe, UE oraz agencje ONZ – zgodnie z zasadami bezpiecznego dystansu- uczestniczyły w niej w formie wirtualnej.
Konferencja zauważyła, że pomoc humanitarna i ochrona stanowią kluczową linię życia dla milionów Syryjczyków, aby złagodzić niektóre z najgorszych skutków konfliktu. Szacuje się, że 11,1 miliona osób, z których prawie połowa to dzieci, potrzebuje pomocy humanitarnej w Syrii. Prawie 12 milionów Syryjczyków pozostaje wysiedlonych, w tym 6,1 miliona osób to tzw. wewnętrzni przesiedleńcy, a 5,5 miliona Syryjczyków przebywa jako uchodźcy w krajach sąsiednich.
Pomimo logistycznych wyzwań związanych z pandemią COVID-19, organizatorzy konferencji podjęli imponujący wysiłek, aby dotrzeć do przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego w Syrii i regionie. Podczas przygotowań do konferencji przeprowadzono konsultacje z ponad 1400 organizacjami we wszystkich kluczowych tematach związanych z międzynarodową reakcją na konflikt w Syrii, w tym poprzez konsultacje online i wiele interaktywnych wydarzeń towarzyszących w ciągu tygodnia poprzedzającego spotkanie ministerialne. Zgodnie z praktyką konferencji brukselskich w dniach 22–23 czerwca odbyły się dwa dni dialogu, podczas których syryjskie, jordańskie, libańskie, tureckie i międzynarodowe organizacje pozarządowe oraz organizacje społeczeństwa obywatelskiego współpracowały z ministrami i wyższymi urzędnikami z krajów przyjmujących uchodźców, agencjami UE i ONZ.
Dzięki konferencji udało się uzyskać pomoc dla Syryjczyków przebywających w Syrii i w krajach sąsiedzkich, poprzez zadeklarowanie wsparcia o wartości 5,5 mld USD (4,9 mld EUR) na 2020 r. oraz blisko 2,2 mld USD (2 mld EUR) na 2021 r. i późniejsze lata. Wiemy jednak że potrzebny jest pilny i skoordynowany wysiłek nas wszystkich, niosących pomoc rodzinom w Syrii, tak aby dotrzeć do tych najbardziej potrzebujących.
Jak możesz pomóc?
· wyślij SMS o treści RODZINA na numer 72052 (koszt 2,46 zł)
· dokonaj wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł: Rodzina Rodzinie)
· obejmij wsparciem konkretną rodzinę za pośrednictwem strony rodzinarodzinie.caritas.pl