Pod koniec sierpnia, kiedy koronawirus został rozpoznany wśród społeczeństwa w Gazie i wjazd na teren Strefy został zamknięty, zawiesiliśmy całą naszą pracę. Ministerstwo Zdrowia (MOH) wezwało nas do uruchomienia Planu Awaryjnego– relacjonuje Amin Sabbagh, dyrektor wykonawczy Caritas Jerusalem. Bardzo szybko udało nam się zorganizować pięć Mobilnych Zespołów Medycznych. Każdy składał się z lekarza, pielęgniarki i kierowcy, pracujących w całej Strefie Gazy na obszarach wyznaczonych przez MOH. MOH koordynuje pracę zespołów mobilnych. Kiedy dzwoni się na numer wyznaczony przez MOH, ratownicy powiadamiają najbliższy zespół mobilny, który jedzie do domu pacjenta w celu przeprowadzenia badań lekarskich, opatrzenia ran i zapewnienia niezbędnego leczenia.Chociaż plan zakładał, że zespoły mobilne będą leczyć pacjentów innych niż zakażeni Covid-19, to w tym momencie personel przychodzący do domów jest bardzo narażony na ryzyko. Jeden z zespołów Caritas został skierowany do domu rodziny składającej się z 17 członków, gdzie u jednego z nich stwierdzono wysoką temperaturę. Nasz personel zgłosił to do MOH, wkrótce potem u wszystkich członków rodziny zdiagnozowano Covid-19.
Dyrektor wykonawczy Caritas, pan Amin Sabbagh i konsultant medyczny dr Jehad Elhissi, są niezwykle czujni i zwracają szczególną uwagę na zapewnienie i prawidłowe stosowanie środków ochrony osobistej. Mieszkańcy Strefy Gazy mają świadomość niebezpieczeństwa kontaktu z wirusem i boją się zarażenia. Żyją w bardzo złych warunkach, są zamknięci w małych, przepełnionych domach. Dostęp prądu możliwy jest przez nie więcej niż 3 lub 4 godziny dziennie, przy czym w każdej chwili może on zostać ucięty. Szkoły są zamknięte i jeśli lekcje są prowadzone w systemie on-line, większość dzieci nie ma do nich dostępu ze względu na brak zasilania i często brak sprzętu komputerowego.
W ostatnim czasie zwiększyła się liczba samobójstw. Jak donoszą lokalni partnerzy, miało także miejsce tragiczne zdarzenie, w którym troje małych dzieci spłonęło żywcem, gdy zapalona świeca wznieciła pożar, podczas przerwy w dostawie prądu. Dr Jehad Elhissi, konsultant medyczny Caritas w Gazie, mówi: „Wzrasta liczba poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym, nadużywaniem narkotyków i narkomanią, zwłaszcza wśród młodzieży. Zanotowaliśmy także gwałtowny wzrost liczby prób samobójczych. W tak przepełnionych blokach mieszkalnych, wszyscy są narażeni na Covid-19 ”.
To zaledwie zarys rozpaczliwej sytuacji, w której na obszarze 365 kilometrów kwadratowych żyje ponad 2 miliony ludzi. W tych ekstremalnych okolicznościach świadomość, że gdy zachoruje członek rodziny, przyjedzie do domu mobilny zespół, jest wielką ulgą dla ludzi. W Strefie Gazy jest wiele rodzin, które czeka na Twoją pomoc. Dołącz do programu Rodzina Rodzinie już dziś:
- odwiedź stronę programu i obejmij konkretną rodzinę wsparciem na okres 12 miesięcy
- wyślij SMS o treści RODZINA na nr 72 052 (koszt 2,46 zł z VAT)