Wszystko zaczęło się od pragnienia pewnej fundacji, która działa na rzecz najmłodszych. To Fundacja św. Mikołaja, która podjęła decyzję o zbiórce funduszy na stypendia dla zdolnych studentów z Aleppo.
Kim są stypendyści?
Przed wybuchem wojny chrześcijanie stanowili około 6% populacji w Syrii, która jest krajem o bardzo głębokiej tradycji chrześcijańskiej. Na przestrzeni wieków odsetek chrześcijan zmniejszał się. Istnieje wiele zarówno pięknych jak i trudnych świadectw z życia codziennego chrześcijan Bliskiego Wschodu. Najważniejszym dla nich jest jednak to, iż pomimo że stanowią mniejszość w swoim kraju, to Syria jest ich ojczyzną.
Przed wojną w Syrii mieszkało 1 200 000 chrześcijan. Dziś jest ich około 450 000.
Pragnąc zniwelować negatywny wpływ wojny na rozwój młodzieży, Caritas Polska wraz z Fundacją św. Mikołaja podjęła się realizacji projektu skierowanego do zdolnej młodzieży, która pomimo trwającej wojny nie zrezygnowała z aktywnego udziału na rzecz swoich lokalnych wspólnot parafialnych. Należą do różnych kościołów – zarówno katolickich, jak i prawosławnych oraz innych tradycyjnych obrządków świata Wschodu. Podziały jednak są dla nich tylko dodatkiem, gdyż pomimo wielości odłamów chrześcijańskich, sami chrześcijanie nie prowadzą między sobą sporów.
W ramach projektu pomoc w postaci stypendium pieniężnego otrzymywać będzie 200 studentów na okres roku.

stypendyści zgłaszają się do ośrodka Hope Center

wszyscy stypendyści są aktywni w swoich parafiach

młodzież otrzyma wsparcie finansowe na okres roku

podczas wyboru przeprowadzona została rekrutacja kandydatów

wiek stypendystów waha się między 19 a 25 lat.

pomoc została skierowana do młodzieży w Aleppo

w Aleppo mieszka obecnie 30 000 chrześcijan

dzięki inwestowaniu w talenty młodzieży, pragniemy przyczynić się do uratowania potencjału Syrii