Caritas Polska już od kilku lat prowadzi projekty pomocy humanitarnej dla Syryjczyków oraz najuboższych Jordańczyków w Jordanii. W ramach tej pomocy dziesiątki rodzin mogą poprawić swoją sytuację życia codziennego i uzyskać doraźną pomoc materialną.
Cash-based assistance czyli pomoc oparta na wsparciu finansowym to coraz częściej stosowana forma pomocy humanitarnej. Zamiast organizacji transportu artykułów żywnościowych i przemysłowych, potrzebujący otrzymują wsparcie finansowe. Dzięki temu koszty, które byłyby przeznaczone na transport, można przeznaczyć na bezpośrednią pomoc, a potrzebujący w nawet najtrudniejszej sytuacji mogą zachować poczucie godności wyboru przynajmniej podstawowych artykułów życia codziennego.
Czy to nie ryzykowne?
Wiele osób pyta, skąd właściwie wiadomo, że ta pomoc spożytkowana jest uczciwie, skoro nie mamy wpływu na to, na co zostaną przeznaczone środki. Tu właściwie można udzielić dwóch odpowiedzi.
- Pomimo udzielania pomocy finansowej, najczęściej projekty humanitarne i tak są kierowane na określoną potrzebę. W przypadku projektu Caritas Polska w Jordanii, jest to potrzeba schronienia. Beneficjenci korzystający z tej pomocy to nie są więc osoby mieszkające w obozach dla uchodźców ani osoby posiadające mieszkanie własnościowe, a właśnie osoby wynajmujące mieszkania nie posiadające wystarczających przychodów. Żyją więc w permanentnym strachu przed eksmisją w przypadku nieopłacenia kosztów najmu. Dach nad głową to jedna z najbardziej podstawowych potrzeb człowieka.
- Pomoc humanitarna kierowana jest do osób najbardziej potrzebujących. Takich, których najbardziej podstawowe potrzeby nie są zaspokojone. Osoba, która nie ma gdzie mieszkać i nie stać jej na zakup worka ryżu dla swojej rodziny nie przeznaczy otrzymanej pomocy finansowej na zakup markowych butów. Dając potrzebującym możliwość samodzielnego spożytkowania środków otrzymują równocześnie coś bardzo dla nich cennego – godność wynikającą z możliwości dokonania wyboru (często wyboru między „bardzo tanim” a „najtańszym”).
Pomoc dla Jordanii
W ramach projektu „Wsparcie uchodźców syryjskich i najuboższych Jordańczyków w zakresie schronienia” w 2018 roku 332 gospodarstwa domowe otrzymają regularną pomoc na okres 6 miesięcy.
Na początku projektu otrzymają karty bankomatowe, które co miesiąc będą doładowywane ustaloną kwotą zależną od wielkości rodziny – około 150 JOD (ok. 750 złotych). Pomoc ta będzie przeznaczona na pokrycie kosztów wynajmu mieszkania.

Umowa została podpisana podczas wizyty pracowników Caritas Polska w Jordanii
Projekt „Wsparcie uchodźców syryjskich i najuboższych Jordańczyków w zakresie schronienia” jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.