W Aleppo przed wojną mieszkało 135 000 chrześcijan, dzisiaj 30 tysięcy. Nazywane przez Syryjczyków „Perłą północnej Syrii” dziś jest w ruinie. Arabscy chrześcijanie są dumni ze swojego pochodzenia. Bliski Wschód jest dla nich Ziemią Świętą, której nie chcą opuszczać.
Mając na uwadze potrzeby mieszkańców Aleppo wykończonych wojną, Caritas Polska wspiera inicjatywy duszpasterskie oraz artystyczne miejscowych wspólnot chrześcijańskich. Wiele z nich przerwało swoją aktywność w czasie wojny skupiając się na niesieniu pomocy humanitarnej mieszkańcom. Dziś po raz pierwszy od kilku lat wracają do swoich tradycji chcąc choć na chwilę wrócić do normalności.
Sztuka Wspólnoty Najświętszej Marii Panny
Tematem sztuki była rola matki w społeczeństwie. Aktorami – członkowie wspólnoty. Widownią – rodzina i przyjaciele. Pomimo krótkiego czasu na realizację cały zespół dał z siebie wszystko. Drugą częścią przedstawienia były występy najmłodszych.
Rekolekcje w kościele św. Michała
Rekolekcje zostały zorganizowane przez Wspólnotę Nadzieja. Młodzież ozdobiła kościół oraz przygotowała 4-godzinne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem.
Modlitwa jest tym, co pomaga syryjskim chrześcijanom w najtrudniejszych chwilach
Sprzątanie kościoła oraz medytacja
Wiele świątyń zostało częściowo lub całkowicie zniszczonych podczas walk w Aleppo. Podczas jednej z inicjatyw młodzież usunęła odłamki zniszczonych części kościoła przygotowując go do medytacji, w której mogli wziąć udział parafianie.
Ten i inne projekty nie byłyby możliwe bez wsparcia płynącego z Polski. Ty również możesz pomóc Syryjczykom powrócić do godnego życia.