30 lipca 2018 r. Caritas Jerozolima spotkała się z dyrektorami, pracownikami socjalnymi i przedstawicielami 15 centrów w organizacji YMCA w Beit Sahour, które pomagają osobom niepełnosprawnym w Palestynie. Na spotkaniu byli obecni również przedstawiciele lokalnych władz. Celem spotkania była ocena pracy, która została wykonana w ciągu ostatnich trzech lat i burza mózgów dla nowych działań na nadchodzące lata, aby kompleksowo odpowiedzieć na potrzeby osób niepełnosprawnych.
Caritas Jerozolima we współpracy z Caritas Polska od 2016 roku wspiera potencjał organizacji zajmujących się pomocą niepełnosprawnym poprzez odnowienie ośrodków, szkolenie opiekunów, podnoszenie świadomości praw osób niepełnosprawnych i wypełnianie luk w świadczonych usługach. Komponentem wszystkich działań były kampanie społeczne. Jest jednakże jeszcze więcej pracy, którą trzeba wykonać, aby osoby niepełnosprawne stały się bardziej niezależne i akceptowane w społecznościach, w których żyją.
20
Podczas spotkania zostało wspomnianych wiele nowych pomysłów, sugestii i propozycji oraz następujące kwestie:
- prawa osób niepełnosprawnych na rynku pracy a realia rynku pracy i przekonania pracodawców
- postrzeganie aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych (poruszenie tematu koniecznego rzecznictwa na rzecz pozytywnego postrzegania aktywności zawodowej, zmiana przekonania w zakresie bierności narzucanej osobom niepełnosprawnym)
- życie rodzinne i społeczne osób niepełnosprawnych – negatywne zjawisko postrzegania osób niepełnosprawnych jako wymagających litości, niezdolnych do podejmowania działań społecznych, niezdolnych do założenia rodziny
- przyczyny niepełnosprawności – poruszenie kwestii zawierania związków małżeńskich z bliskim członkiem rodziny jako jedna z przyczyn niepełnosprawności
Wnioski ze spotkania zostaną uwzględnione przyszłych działaniach Caritas na rzecz osób niepełnosprawnych. Dotychczasowo niesiona kompleksowa pomoc współfinansowana jest ze środków Programu Polskiej Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
Projekt „Wsparcie integracji społecznej osób niepełnosprawnych w regionie Betlejem” jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.