W 2018 roku Caritas zaangażowana była w szereg działań realizowanych na terenie Aleppo – miasta, w którym do dziś życie nie wróciło do normalności. Wizyta w tym miejscu była konieczna, aby spotkać naszych partnerów i poznać bliżej potrzeby mieszkańców.
Wikariat łaciński w Aleppo
„Kościół łaciński” – tak na Bliskim Wschodzie określa się Kościół Katolicki. W ramach wizyty w Aleppo odbyło się spotkanie z Biskupem George Abu Khazen będącym zwierzchnikiem inicjatyw Caritas Polska w Syrii.
Hope Center – lokalny partner Caritas Polska
Już od roku Caritas Polska współpracuje z ośrodkiem Hope Center, które jest realizatorem większości projektów. Odpowiada również za monitoring programu Rodzina Rodzinie. W Hope Center pracują młodzi mieszkańcy Aleppo mający doskonały kontakt z wszystkimi kościołami oraz innymi organizacjami pomocowymi. Dzięki temu wiemy, że nasze działania nie dublują się z inicjatywami innych organizacji charytatywnych.
Zabytkowa starówka w Aleppo – dziś niemal całkowicie zniszczona
Starówka Aleppo wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niestety w czasie najostrzejszych walk przebiegała przez nią linia frontu. Niegdyś tętniąca życiem, dziś przypomina scenerię filmu katastroficznego. W nielicznych domach, które nie uległy całkowitemu zniszczeniu, ciągle mieszkają ludzie. Nie stać ich na remont, ale nie stać ich także na wynajem bezpieczniejszego lokum.
Z wizytą u wszystkich kościołów partnerskich Rodzina Rodzinie
Pomimo iż wizyta w Syrii trwała zaledwie kilka dni, zdecydowaliśmy spotkać się z każdym z 11 kościołów indywidualnie. Chcieliśmy wysłuchać ich zdania i aktualnych problemów tak, aby kontynuacja Programu w 2018 była jak najbardziej efektywna. Wszyscy partnerzy uroczyście podpisali podziękowania dla polskich Darczyńców Programu.

podziękowanie dla polskich darczyńców podpisane przez wszystkie kościoły partnerskie
Beneficjenci programu Rodzina Rodzinie
Rodzin uczestniczących w Programie jest ponad 8700. Każda przyjmuje pomoc w jednym z 11 kościołów partnerskich w Aleppo. To rodziny bardzo ubogie, które w czasie wojny straciły swój dobytek, pracę, a z czasem również także oszczędności. U jednej z nich w oknach zamiast szyb przybite były tylko plastikowe plandeki – siła jednego z wybuchów w okolicy sprawiła, że okna uległy zniszczeniom i od tamtej pory rodziny nie stać było na zakup i montaż szyb w oknach. Pomoc otrzymywana w ramach Programu przeznaczana jest na zaspokojenie podstawowych potrzeb – żywności, środków czystości, ubrań, ogrzewania, prądu. Nie jest na tyle wysoka, aby można było chociaż część odłożyć w ramach oszczędności. Pomimo trudnych warunków rodzina przyjęła nas bardzo serdecznie, poczęstowała kawą oraz ciasteczkami.
Obiad u beneficjenta projektu
Dzięki wsparciu rozwoju mikroprzedsiębiorczości, mieliśmy okazję zobaczyć z bliska kilka ze 150 mikroprojektów sfinansowanych w 2018 roku przez Caritas Polska. Mają różny charakter – część z nich to małe restauracje uliczne, gdzie można kupić tradycyjne posiłki oraz napoje. Kiedy na długiej ulicy w końcu pojawia się jeden otwarty lokal, być może nie jest to odczuwalną dla miasta zmianą, jednak dla rodziny beneficjenta zmiana jest kolosalna. Pierwsze kroki w odbudowie ekonomicznej kraju to właśnie te mikrobiznesy – lokal z posiłkami, fryzjer, szwalnia, sklep.
Szkoła Szkole – nowa inicjatywa dla szkół
Szkoła Szkole to inicjatywa rozpoczęta w październiku 2018. Polega na wymianie kontaktów pomiędzy szkołą w Aleppo i szkołą w Polsce. Pierwszymi szkołami partnerskimi jest Zespół Szkół Katolickich im. Św. Kazimierza w Gdańsku oraz szkoła Ormiańsko Prawosławna w Aleppo. W ramach zbiórek przekazywane są również środki na inicjatywy edukacyjne oraz dodatkowe wyżywienie dla uczniów szkoły w Aleppo
W dzielnicy Sakhour – dzieło Fundacji Świętego Mikołaja
Dzięki kampanii zrealizowanej przez Fundację Świętego Mikołaja na rzecz Syrii, w 2018 roku w dzielnicy Sakhour zrealizowano szereg inicjatyw edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Sakhour leżące w obrębie wschodniego Aleppo jest jedną z najbardziej poszkodowanych dzielnic. Wiele dzieci nie miało nawet szansy chodzić do szkoły, a nawet wśród dorosłych odsetek osób niepiśmiennych jest bardzo wysoki. Wiele rodzin mieszka w zniszczonych domach zagrożonych zawaleniem, nie ma jednak środków na to, aby wynająć bezpieczniejsze lokum.
„W ramach odnowienia placu zabaw zorganizowaliśmy akcję sadzenia drzew” – powiedział o. Sami Hallak. „Zaangażowaliśmy w nią dzieci z Sakhour. Te same dzieci po kilku tygodniach zniszczyły wszystkie zasadzone drzewa. W swoim życiu widziały więcej zła i strachu niż pokoju i dziecięcej beztroski. Nasiąknęły tymi strasznymi widokami. Jesteśmy tutaj, żeby ich ocalić. Jeśli nie zrobimy tego teraz, będą nosić tą ranę w sercu już do końca życia.”
Jezuici nie boją się pracować w miejscach, w których istnieją nawet zalążki fundamentalizmu. Już po kilku miesiącach zdobyli zaufanie mieszkańców, a do ich działań zaczęli dołączać lokalni wolontariusze. „To muzułmanie i szanujemy ich religię. Cudownie jest jednak widzieć, że od jakiegoś czasu nie mają problemu z noszeniem identyfikatora z napisem <<Jezuici>>.” – dodaje ojciec Sami.
Szkoła al-Kalima
Szkoła “al-Kalima” została założona przez Archidiecezję syryjsko-prawosławną w 2008 roku. Była jedną z najlepszych szkół w Aleppo z dodatkowymi programami edukacyjnymi, językowymi i artystycznymi. To zbiór szkół: przedszkole, szkoła podstawowa i średnia. Niestety, działała tylko 3 lata aż do czasu oblężenia Aleppo. W czasie najgorszych walk była zajęta przez bojówki, rozkradziona, zniszczona ostrzałami i częściowo zbombardowana.
“Al-Kalima” znaczy “Słowo”. Jej nazwa nawiązuje do Ewangelii oraz do edukacji. W szkole uczyli się zarówno chrześcijanie jak i muzułmanie i tak będzie również po odbudowie. Kościołowi zależy na szybkim otwarciu szkoły tak, aby nie stracić licencji przed wrześniem 2019. Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie słyną z najlepszych szkół i są ostoja edukacji, z której korzystają również przedstawiciele innych religii.
W 2018 roku Fundacja Świętego Mikołaja oraz Caritas Polska sfinansowały remont boisk przy szkole. Kościołowi bardzo zależy również na remoncie i otwarciu szkoły. Podkreślają, że odzyskując szansę na naukę w dobrej szkole wiele chrześcijańskich rodzin będzie bardziej skłonne wrócić do Syrii, gdyż zależy im na dobrej edukacji dla ich dzieci. Póki tych możliwości nie mają, wiele z nich nie zdecyduje się na powrót. Do tej pory z Syrii wyjechało już 65% chrześcijan.
Świetlica popołudniowa – wsparcie edukacyjne
Kilka lat wojny miało ogromny wpływ na pogarszającą się sytuację edukacyjną w Syrii. Na etapie wczesnego rozwoju każdy rok nieobecności w szkole jest ogromną stratą w rozwoju młodego człowieka. Aby wyrównać ich szanse potrzeba ogromnej pracy wychowawców, nauczycieli i animatorów oraz stworzenia bezpiecznego miejsca nauki. W ramach tego działania zrealizowano roczny projekt świetlicy popołudniowej, w ramach której opłacono najem pomieszczeń, prąd, ogrzewanie, materiały dla dzieci oraz wynagrodzenia dla nauczycieli. Zorganizowano również letnie zajęcia rekreacyjne i edukacyjne.
Na dachu archidiecezji syryjsko – prawosławnej
Młodzi są przyszłością Syrii i Kościoła na Bliskim Wschodzie – powiedział biskup, kiedy tylko dotarliśmy na dach, gdzie od kilku miesięcy spotykają się młodzi ludzie spędzając czas aktywnie. W ramach projektu zrealizowanego przez Caritas Polska, na dachu powstało miejsce spotkań, gier i zabaw oraz zadaszone boisko otoczone siatką.
Plany Caritas Polska na 2019 – działalność w Syrii
Syria nadal potrzebuje pomocy. Niestety, wiele organizacji zamyka swoje projekty z powodu malejącego zainteresowania sytuacją w tym kraju. A tymczasem proces odbudowy ekonomicznej, edukacyjnej i społecznej potrwa latami. Caritas Polska pozostanie więc zaangażowana na polu pomocy humanitarnej i rozwojowej:
- Kontynuacja programu Rodzina Rodzinie
- Rozszerzenie programu o moduł wsparcia dla mikroprojektów
- Wsparcie na odbudowę szkoły al-Kalima
- Kontynuacja programu Świetlicy Popołudniowej
- Wsparcie dla szkoły prowadzonej przez Kościół ormiańsko-prawosławny
- Winteryzacja – zakup oleju opałowego dla ubogich rodzin na zimę
- Wsparcie dla chorych w zakresie opłacenia koniecznych operacji i zabiegów chirurgicznych
- Wsparcie projektu medycznego z Caritas Syria