Ponad 500 dzieci – tylu uczniów pobiera nauki w szkole im. św. Karola Lwanga w Kairze. Szkoła jest prowadzona przez Misjonarzy Kombonianów, a jej uczniowie pochodzą w Sudanu i Sudanu Południowego. Przy szkole funkcjonuje część przedszkolna.
Caritas Polska wspiera działania edukacyjne
Od ponad 20 lat Misjonarze Kombonianie są zaangażowani w działalność edukacyjną na terenie Kairu i projekty na rzecz uchodźców. Prowadzą trzy szkoły dla dzieci pochodzących z Sudanu i Sudanu Południowego: szkołę im. św. Karola Lwanga, szkołę podstawową im. św. Józefa or szkołę im. św. Józefiny Bakhita. W szkołach uczy się ponad 1150 dzieci.
Dyrekcja Caritas Polska podjęła decyzję o udzieleniu wsparcia finansowego największej z tych trzech placówek w roku szkolnym 2019/2020. Środki zostaną przeznaczone na wynagrodzenie dla 39 pracowników szkoły, spośród których wielu jest uchodźcami lub migrantami ekonomicznymi. Projekt ma zarazem charakter działania typu „cash-for-work” oraz inicjatywy edukacyjnej. Zatrudnienie w szkole zapewni rodzinom pracowników stabilne utrzymanie.
Dofinansowanie wynosi 25 000 EUR. Pracownicy Caritas Polska, z dyrektorem ks. Marcinem Iżyckiem na czele, odwiedzili placówkę w czerwcu 2019 roku.
W roku szkolnym 2019/2020 Caritas Polska wspiera także inną nieformalną placówkę edukacyjną prowadzoną przez Misjonarzy Kombonianów, w której uczy się 180 dzieci pochodzących z Erytrei. Więcej o tym projekcie: link.
Uchodźcy w Egipcie
Ponad 2 mln uchodźców na świecie pochodzi z Sudanu Południowego. Znaczna większość z nich poszukuje schronienia w krajach ościennych: Sudanie, Ugandzie, Etiopii i Kenii. Jednak nieliczni docierają dalej, między innymi do Egiptu.
W sierpniu 2019 roku wg UNHCR w Egipcie mieszkało ćwierć miliona uchodźców. Co drugi pochodził z ogarniętej wojną Syrii. Ponad 60 tysięcy pochodziło z Sudanu i Sudanu Południowego. Największa społeczność uchodźców mieszka w stolicy kraju, Kairze.
Ponad połowa wszystkich uchodźców zarejestrowanych przez UNHCR w Egipcie to dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Chociaż oficjalnie uczniowie z Sudanu, Sudanu Południowego, Syrii i Jemenu mogą uczyć się w publicznych szkołach egipskich, w praktyce szkoły nie są odpowiednio przygotowane, a dzieci uchodźców ze względów na różnice językowe i brak mechanizmów ochronnych ze strony szkoły rezygnują z edukacji. Dlatego nieformalne szkoły prowadzone przez Misjonarzy Kombonianów, w których na stanowiskach nauczycieli zatrudnieni są uchodźcy lub migranci ekonomiczni z krajów uczniów, mówiący zrozumiałym dla nich językiem, są tak cennymi inicjatywami, umożliwiającymi dzieciom kontynuowanie edukacji.
Wsparcie projektu było możliwe tylko dzięki zaangażowaniu indywidualnych darczyńców. Wesprzyj podobne projekty realizowane lub finansowane przez Caritas Polska na Bliskim Wschodzie.