Bezpieczny dach nad głową to podstawowa potrzeba każdego człowieka. W Jordanii aż 80% uchodźców syryjskich żyje w biedzie i jest zadłużona, a groźba eksmisji spędza im sen z powiek. Epidemia koronawirusa znacznie pogorszyła zdolności zarobkowe tych najbardziej bezbronnych.
Dzięki Caritas Polska i programowi „Polska pomoc” Ministerstwa Spraw Zagranicznych, pod koniec sierpnia 96 najuboższych syryjskich rodzin uchodźczych oraz rodzin jordańskich dostało karty bankomatowe. Przez kilka najbliższych miesięcy otrzymają za ich pośrednictwem środki na opłatę czynszu. Dystrybucję poprzedziły sesje informacyjne. Pierwsza dotyczyła korzystania z bankomatu (dla niektórych beneficjentów jest to pierwsza styczność z sektorem bankowym), a druga – jordańskiego prawa najmu.
-
Ponad pół miliona syryjskich uchodźców w Jordanii mieszka poza obozami, Jordania gości drugą po Libanie największą społeczność uchodźców w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
-
98% z nich wynajmuje mieszkania na wolnym rynku
-
650 – 850 złotych miesięcznie wynosi przeciętny koszt wynajmu mieszkania
-
4 na 5 uchodźców plasuje się poniżej progu ubóstwa i ma długi, przez co grozi im eksmisja
Od 2016 roku programy pomocowe Caritas Polska w Jordanii objęły ponad 1300 rodzin, a budżet projektów sięgnął 6,5 milionów złotych. Projekty, w ramach których beneficjenci otrzymują pomoc finansową (tzw. „cash assistance”) są uznawane za najbardziej potrzebną formę pomocy i wprowadza je coraz więcej uznanych międzynarodowych organizacji, między innymi Światowy Program Żywnościowy. Potrzebujący zyskują swobodę w decydowaniu o przeznaczeniu środków, co wiąże się z odzyskaniem poczucia godności. Jeżeli opłacany czynsz jest niższy niż przyznana pomoc, beneficjenci mogą przeznaczyć środki na inne pilne potrzeby, takie jak koszty leczenia czy żywności lub spłatę długów.
Beneficjenci są wybierani na podstawie obiektywnych kryteriów związanych z ich sytuacją życiową, ekonomiczną i zdrowotną. Często są to rodziny wielodzietne, samotni rodzice lub osoby starsze, pozbawione jakiegokolwiek dochodu. Tu możesz zapoznać się z trzema historiami beneficjentów wspartych w 2019 roku.
Projekt „Zapewnienie schronienia miejskim uchodźcom syryjskim i najuboższym Jordańczykom w czterech prowincjach Jordanii, moduł II” jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
www.polskapomoc.gov.pl